Побудована в 13-14 ст., Акерманська фортеця є найбільшим середньовічним оборонним комплексом України: периметр її стін становить 2,5 км, а загальна площа – понад 9 га. Фортецю було зведено на руїнах давньогрецького міста Тіри. Її найдавніша частина, чотирибаштова цитадель, імовірно, була створена галицько-волинськими князями, а Гарнізонний двір, що її оточує, – генуезцями.
В середині 14 ст. на зміну Генуї прийшла Литва, а до кінця століття замок відвоювала Молдавська держава. Молдавани істотно розширили фортецю: до 1440 р. у ній налічувалися 34 башти.
У 1484 р. місто взяла штурмом 300-тисячна армія турецького султана Баязета II й 50-тисячне військо кримського хана Менглі І Гірея. В 1657 р. фортецю значно зміцнив воєначальник Мелек Ахмед-Паша. В 1707 р. запрошені турками французькі інженери побудували останні споруди укріплення – нову бастіонну лінію.
Основою ансамблю Акерманської фортеці служить цитадель, побудована в 13 ст. У плані вона являє собою квадрат, у кути якого вписані масивні циліндричні вежі.
Безпосередньо до стін цитаделі прилягає Гарнізонний двір, спочатку забудований казармами, стайнями та складами боєприпасів. Другий двір фортеці, Цивільний, містив житлові будинки городян, а в турецький період – ще й велику мечеть (її мінарет зберігся до наших днів).
Третій двір, Карантинний, був призначений для прийому кораблів і ведення торгівлі. Всі двори фортеці оточені високими стінами, товщина яких коливається від 1,5 до 5 м, а висота – від 5 до 15 м.
Серед башт середньовічного періоду найбільшу архітектурну цінність являє собою Комендантська, увінчана конічною покрівлею, Пушкінська, що контролює Карантинний двір, а також масивна Килійська брама.