Важко уявити Крим без романтичного силуету Алупкінського палацу на березі Чорного моря. Він чудово вписується у місцевий природний ландшафт. Розтягнута лінія фасаду схожа на обриси гори Ай-Петрі, а зубчасті стіни й вежі немов повторюють примхливі синювато-бурі відроги велетенського гірського масиву. Алупкінський палацово-парковий ансамбль — унікальний пам’ятник архітектури першої половини XIX ст., створений талановитими майстрами.За часів колонізації Чорноморського узбережжя греками, від Гібралтару до Кавказу, наприкінці VII — початку VI ст. до н. е. засноване поселення Алупка. Багато хто вважає, що назву свою воно дістало віл грецького «алепу» — лисиця. В ті часи лісиста місцевість Криму була вельми багатою на популяцію цього ссавця.
Перша письмова згадка про Алупку датується 960 роком. Тоді хазарський правитель Йосиф в переліку своїх володінь згадує і Алубіку (Алупку). Потім ці володіння дістаються Візантійській імперії, а після її занепаду, з XIII ст., стають власністю християнського князівства Феодоро. Після експансії в Криму генуезців ці місця підпадають під сферу їх впливу. На генуезьких картах XIV ст. Алупка позначається як «Lupico».
Це був невеличкий порт для військових кораблів Генуї. В 1454 р. південне узбережжя Криму спустошили турки. А після утворення Кримською ханства на цьому місці було невеличке рибацьке селище, де мешкали татари. У 1774 р. війська Російської імперії займають увесь Крим, а 1783 р. Катерина ІІ оголошує приєднання півострова до володінь російської корони. Імператриця щедро роздає кримські землі своїм фаворитам, військовій і дворянській еліті Російської імперії. Алупка стає власністю Григорія Потьомкіна, але князь продає її командирові прикордонної варти півострова — Ф. Равеліоті. який вигідно скуповував землі Південнокримського узбережжя. У 1819 р. граф, пізніше князь, Михайло Семенович Воронцов був призначений на посаду генерал-губернатора Новоросії. Саме йому Новоросія та Крим завдячують початком європейської цивілізації. Батько його, князь Воронцов-старший, під час правління Катерини II був російським посланником при англійському дворі. В Англії син отримав освіту і в свої неповні двадцять років 1801-го прибув до Росії для проходження військової служби. У 1811 р. М. Воронцов отримав чин генерала за вдалий штурм османської фортеці. Під час війни 1812 р. командував гренадерською дивізією під Бородіним, де був поранений. Після одужання бився проти Бонапарта на полях Європи. У 1814 р. командував гарнізоном у Парижі.
Після призначення на посаду генерал-губернатора М. Воронцов починає скуповувати кращі землі на узбережжі. У 1824 р. придбав у Равеліоті так звані «нагірні сади», багаті лісами й джерелами, а за надання права зайняти берегову смугу пообіцяв місцевим татарам побудувати в Алупці мечеть; вона стала найкращою в усьому Криму.
Володіння поступово розширялись, і генерал-губернатор все більше стверджувався у бажанні зробити Алупку своею літньою резиденцією. 1824 р. він доручив архітекторові Ф. Ельсону будувати тимчасовий притулок, який за східні мотиви отримав назву Азійського павільйону. Потім його стали називати Старим палацом.
Одночасно закладаються другий павільйон на березі моря й мечеть. Трохи пізніше розпочинається будівництво на західному Схилі православної церкви, схожої на храм Тезея в Афінах, та «італійського» готелю.
У листопаді 1824 року до Алупки прибув садівник Карл Кебах й відразу ж зайнявся насадженням саду і парку. В кінці 20-х років там вже «росла й прикрашала різноманітні частини саду й околиці значна кількість кипарисів», а до середини XIX ст. флора парку, окрім різноманітних квітів, нараховувала понад 270 видів дерев й кущів. З усіх кінців світу (через директора Никитського ботанічного саду М. Гарвиса) на особисте прохання Воронцова йшли посилки з екзотичними рослинами. Отримували їх зокрема з Америки, Іспанії, Кавказу, Карелії, Китаю й Японії. Одних лише троянд нараховувалось більше 2000 видів. Під парки та будівлі розчищались й вирівнювались величезні площі. Одночасно створювалась унікальна дренажна система. Чорнозем для парку привозили з України, з району Карадагу доставляли різнокольорове каміння для водоспадів та фонтанів.
У 1828 р. був завершений Азійський павільйон й починалася підготовка до закладення фундаменту палацу. Спершу палац планувалось звести на уступах тераси у вигляді трьох самостійних об’ємів в стилі класицизму за проектом одеського архітектора Ф. Боффо. Ледь встигли зробити першу кладку й обмалювати контури порталу центрального корпусу, як з Англії, куди 1831 р. виїхав М. Воронцов, прийшов наказ негайно призупинити будівництво й вислати плани й види Алупки в малюнках. Рівно через рік потому прийшли ескізи й креслення нового проекту, що принципово відрізнявся від першого своїм стилем. Їх розробив пристрасний прихильник англійської готики, прибічник «історичного» напряму в архітектурі, професійний історик, один з перших англійських реставраторів, блискучий малювальник й архітектор Едвард Блор. Разом з Вільямом Аткінсоном проектував й будував під Еденбургом особисту садибу Вальтера Скотта — замок Абботсфорд, стилізований під XVI ст. Згодом Блор стає модним архітектором й отримує безліч замовлень від королівською двору й британської аристократії. У Букінгемському палаці, Кембриджі, Оксфорді, Вобурні за його проектами й ескізами реставрувались або створювались житлові будівлі, громадські споруди й церкви в стилі тюдорівської Англії.
Алупкінський палац
Category: Різне