Херсонеський театр, кращий із збережених у нашій країні пам’ятників такого роду, був побудований на схил глибокого яру, включеного в межі міста в 4-3 ст. до н. е. По схилах балки, просто в скелі, грецькі будівельники вирубали вісім секторів глядацьких місць із 12-ма рядами кам’яних лав у кожному. Ряди лав спускалися до орхестри – півкруглого майданчика діаметром 23 м, на якому розміщувався хор. Актори виступали на кам’яному помості – проскенії, що примикав до орхестри та був вищий за неї на 1,5-2 м. Лицьовий бік проскенія було прикрашено півколонами, тут же розташовувалися декорації. За декораціями розміщувалася скена – приміщення із гримерками й реквізитом, античне «закулісся».
Зрозуміло, сидіти на кам’яних лавах було не дуже зручно. Тому глядачі приносили з собою ковдри та подушки, а іноді й кошики з їжею, адже вистави тривали кілька годин поспіль.
У театрі проходили не тільки вистави, але й виступи музикантів, поетів і читців; за римських часів тут улаштовувалися бої гладіаторів і цькування диких звірів.