Антонов-Овсієнко, Володимир (9 [21] березня 1883 – лютий 1938). Більшовицький воєначальник і дипломат. Народився в Чернігові у збіднілій дворянській родині, яка прийняла російську культуру. У 1897 році родина переїхала до Варшави. У 1902 році Антонов-Овсієнко вступив до піхотного юнкерського училища в Санкт-Петербурзі, а в 1903 році вступив до Російської соціал-демократичної робітничої партії. Заарештований за організацію повстання двох полків у 1906 році, він був засуджений до смертної кари, але вирок був замінений на 20 років ув’язнення. Антонову-Овсієнку вдалося втекти, і він жив як революціонер у Фінляндії, Петербурзі та Москві. З 1910 по 1917 рік жив у Франції, де був пов’язаний з меншовиками; саме там до його прізвища додався псевдонім Антонов. Повернувшись до Росії, він приєднався до більшовиків і став секретарем Петербурзького військово-революційного комітету. Відіграв визначну організаційну роль у Жовтневій революції.
Наприкінці 1917 року Антонов-Овсієнко очолив наступ більшовиків на Донське козацьке військо Олексія Каледіна. Оскільки Українська Центральна Рада припинила експорт зерна до Росії, Антонов-Овсієнко виступив проти неї, мобілізувавши червоних козаків та інші сили для штурму Києва, який розпочався 18 (31) січня 1918 року. Його начальник штабу Михайло Муравйов прославився своєю жорстокістю, коли після взяття Києва віддав наказ про масові розстріли прихильників української незалежності. Антонов-Овсієнко цінував військову доблесть Муравйова і захищав його від протестів радянської влади в Україні та Росії.
Коли радянська Росія підписала договір з Німеччиною 3 березня 1918 року, присутність російських військ на українській землі стала незаконною. Щоб обійти це, Ленін домігся проголошення Української РСР суверенною республікою і призначив Антонова-Овсієнка командувачем її збройних сил, зазначивши, що він повинен використовувати лише українську форму свого прізвища – Овсієнко. Невдовзі його армія була витіснена з України, а сам він подав у відставку з посади верховного головнокомандувача 4 квітня.
У листопаді 1918 року, коли режим Скоропадського був на межі, Антонов-Овсієнко командував другим більшовицьким вторгненням в Україну, зібравши близько 25 000 солдатів і захопивши чверть її території до лютого 1919 року. До квітня його війська розгромили Директорію Української Народної Республіки, зайнявши більшу частину України. Успіх Антонова-Овсієнка був частково зумовлений тим, що він змінив попередню політику більшовиків; він припинив примусові реквізиції продовольства і закликав до співпраці з українськими соціалістами, які мали великий вплив серед селянства. Він також встановив добрі стосунки з селянськими отаманами Нестором Махном та Никифором Григорієвим.
У червні 1919 року збройні сили УСРР були повністю підпорядковані Росії, а Антонова-Овсієнка, якого звинуватили у прориві білих на радянському фронті, зняли з посади. Обіймаючи різні адміністративні посади, він працював дипломатичним представником у Чехословаччині, Литві, Польщі та Іспанії. У 1937 році був звинувачений у шпигунстві і невдовзі розстріляний. Його діяльність в Україні у воєнний час детально описана в його “Записках про громадянську війну” (4 томи, 1924-33).