Базавлуцька Січ (1594-1638) розташовувалася на 35 кілометрів нижче по Дніпру від своєї попередниці — Томаківської Січі, на острові біля гирла річки Базавлук.Тут у Дніпро впадали ще три річки — Чортомлик, Підпільна і Скарбна.
Острів Базавлук у заплаві Дніпра був добре укріплений самою природою. Козаки зміцнили його валами, вежами, дерев’яним палісадом, поставили гармати. Перед валом викопали рів, наповнили його водою, а взимку вирубували в кризі ополонки, щоб ворог не міг по ній дістатися на Січ.
1594 р. на Січі кілька тижнів перебував Еріх Лясота — посол австрійського імператора Рудольфа II. Він пропонував запорозьким козакам виступити проти Османської імперії, щоб підтримати таким чином австрійсько-молдовсько-валаські війська, які діяли проти турецької армії на Балканах. Еріх Лясота залишив щоденник, в якому зазначено, що Січ розташована на острові між лиманами Байкушем і Куравлевським. З південного боку вона захищена ровом, який заливається водою, зі східного — річкою і високим берегом, званим Красним Кутом. З півночі її оточує лиман Байкуш, а з заходу, вздовж Дніпра, простягнувся високий і пологий кряж. Лясота розповів про соціальні відносини й політичні події, що відбувалися на Базавлуцькій Січі, описав життя й побут запорожців.
У середині Січі, — розповідає він, — лежить майдан, де збиралися козацькі ради. Тут же
розташовуються будинки військової канцелярії, пушкарні, скарбниці, комори. Далі стоять курені з плетеними з лози стінами, вкриті конячими шкурами. У куренях мешкають по кілька десятків козаків.