Вуйцік Збігнев (1922) — відомий польський історик, професор. Народився у Варщаві. Під час Другої світової війни брав участь у русі опору, належав до Армії Крайової, тобто армії, яка виступала проти комуністичного режиму і проти Армії Людової, що підтримувалася Радянським Союзом і на багнетах якої утверджувалася в Польщі комуністична влада. Під час німецької окупації Польщі Вуйцік навчався на історичному факультеті підпільного Варшавського університету. По війні продовжив навчання в Католицькому ун-ті Любліна та Варшавському держуніверситеті.
Всі його історичні пошуки пов’язані з історією України, з польсько-українськими взаєминами і, зокрема, з історією українського козацтва. Інтерес до історії Козаччини Вуйцік засвідчив ще темою своєї магістерської дисертації — «Політика Рудольфа II щодо козацтва», а тема докторської дисертації визначалася лаконічно: «Україна у 1660-1663 рр.» (1950). Його історичним дослідженням сприяло те, що тривалий час Вуйцік працював спочатку в Національному музеї в Неборові (1947-48), а далі — в Головному архіві давніх актів у Варшаві (1948-61), а з 1953 очолював відділ наукових праць цього архіву. З 1959 є співробітником Інституту історії Польської Академії Наук, зосереджуючись при цьому на дослідженні історії польсько-українських взаємин та історії українського козацтва. Серед праць, якими активно користуються як польські так і українські історики, бачимо його монографію «Анд-русівський трактат 1667 року і його генеза» (1960); «Дике Поле у вогні. Про Козаччину в давній Річпосполитій» (1968); «Річпосполита у взаєминах з Росією і Туреччиною 1674-1679» (1976); «Козацькі війни в давній Польщі» (1989).
Історії України і, зокрема. Козаччини значною мірою присвячена і його ґрунтовна хроніка польського короля Яна III Собеського «Ян Собеський. 1629-1696» (1983). Завдяки архівним пошукам Вуйціка, світові явилися доти невідомі документи, пов’язані з діяльністю Богдана та Юрія Хмельницьких, його перу належать історичні розвідки, присвячені таким діячам козацької доби, як Д. Гуня, Л. Капуста. Г. Гуляниць-кий, К. Косинський та ін. Праці Збігнева Вуйціка сприяють об’єктивному пізнанню істинних взаємин між польським та українським народами, пізнанню їх багатовікової спільної історії та спільної долі.
Вуйцік Збігнев
Category: Різне