Це день великомученика Дмитра, його здавна шанували в народі, оскільки, за народними уявленнями, св. Дмитро завершував хліборобський рік, замикав землю і приводив зиму.
Він же тримав у себе ключі до весни, коли передавав їх св. Юрієві. З Дмитровим святом пов’язується давній обряд поминання небіжчиків — так звані «осінні діди». Ще наприкінці минулого століття дмитрівську поминальну суботу відзначали повсюдно. Найпохідніший був обряд, коли вранці жінки несли до церкви «мисочки» — три палянички і їство, що колись смакувало тому чи іншому небіжчикові. Перша паляничка призначалася давно померлим пращурам, друга — дідам і бабам найближчого роду, а третя — тим, хто помер наглою смертю — на війні, у воді чи вогні тощо.
Деякі ж господарі влаштовували поминальні обіди в себе вдома. На таких обідах були присутні переважно дідусі та бабусі. За столом розмовляли на побожні теми, згадували чесноти тих, хто відійшов на той світ, годилося трохи посидіти за столом, а в кінці господиня дякувала, обдаровувала всіх присутніх хлібом, печивом, яблуками, а старцям давала в дорогу торбинку з харчами. А в деяких регіонах «осінніх дідів» пошановували напередодні Кузьми-Дем’яна (14 листопада), на Закарпатті — в суботу на Михайла (21 листопада) і називалася вона задушною. На Вінниччині остання субота напередодні Дмитра називалася Пам’ятною, жінки в цей день несли до церкви калачі і роздавали їх бідним людям, щоб ті помолилися за померлих родичів. А ще казали так: «До Дмитра і горобці під корчем пиво варять і голосно гутарять; а з Дмитром приходить зима — і горобців нема!»
Після Дмитра звичайно вже не засилали сватів, і тому казали: «До Дмитра дівка хитра, а після Дмитра ще хитріша», «А по Дмитрі хоч за старця, аби не остаться». І все ж Дмитро найбільше допікав дівчатам, бо вже невдовзі заступали Пилипівські заговини (27 листопада) і втрачалися будь-які надії на заручини. Тому ще казали так: «До Дмитра дівка хитра, а після Михайла (21 листопада) — хоч за попихайла».
Спостерігали і примічали:
Якщо Дмитро без вітру й без снігу — зима буде без ме-телиць-завірюх, прийде нескоро.
Якщо земля замерзла і дме вітер — снігу до Нового року не буде.
Якщо в цей день є сніг — увесь листопад буде холодним і морозним, а весна прийде пізно.
Якщо в цей день відлига — зима буде тепла, а весна рання.
Якщо в цей день іде дощ — на Введення (4 грудня) снігу буде по коліна.
Якщо на Дмитра йде сніг з дощем — на пізню холодну весну.