Дробаха Олександр Іванович (нар. 25.08.1938, с. Олександрівна Приазовського р-ну Запоріз. обл.) — учитель, письмен ник, краєзнавець. Учасник укр. правозах. руху. Член непу (1997).
1955-60 навч. на філол. ф-ті Запоріз. пед. ін-ту за фахом «укр. мова і літ-ра» та «нім. мова». Брав участь у літ. гуртках, 1959 мав перші публікації. По закінч, навч. працював у с. Піддністряни Ходорів. р-ну Львів, обл. Восени 1960 призв. до лав рад. армії. До січня 1963 служив в Україні, Німеччині, закінчив офіцер, школу. Після служби працював учителем нім. м. в с. Луб’янка Бородян. р-ну Київ. обл. Відвідував літстудію Д. Білоуса, де познайомився з В. Стусом та ін. шістдесятниками. 1964 разом із В. Різником поїхав на буд-во Київ. ГЕС, З міс. працював арматурником на залізобетон. з-ді в м. Вишгород, потім викладав нім. мову у веч. школі робітн. молоді й водночас у «підземеллі» гуртожитку, де жив, створював істор. музей, організував літ. студію, куди запрошували інтелігенцію з Києва, намагаючись залучити до укр. культурного кола побільше людей. Тут, але у вужчому колі, говорили, що Україна має бути самост., незалежною державою. Познайомився з В. Чорноволом, який видавав на буд-ві ГЕС україномовну газету, читав та розповсюдж. з робітниками О. Назаренком, В. Кондрюковим, В. Карпенком, Б. Дировим самвидав фотовідбитками та машинописом. 4.09.1965 на презентації фільм Параджанова «Тіні забутих предків» у кінотеатрі «Україна» на заклик І. Дзюби, В. Чорновола і В. Стуса протестував проти нової хвилі арештів укр. інтелігенції. Зустрічався з Б. Антоненком-Давидовичем, І. Світличним. 1968 було розгромлено виш-город, істор. музей, літ. студію «Малинові вітрила». Товаришів по розповсюдж. самвидаву було заарешт., а Д. допитано по їхніх справах серед 25 свідків (влітку т. р., передчуваючи загрозу арешту, їздив «автостопом» по місцях козацької слави України). Книжку поезій Д. «Папороть», яка щойно вийшла друком, відразу було пущено на макулатуру, його шлях у літ-ру було перекрито, на 15 р. викинуто з літ. процесу. Працював учителем, у Т-ві охорони пам’яток історії та культури. Д. (1959-2009) — автор десяти окремих видань та кількохсот публікацій у часописах, газетах, альманахах.
1989 у Вишгороді був одним із організаторів і головою Т-ва укр. мови, яке проводило і проводить велелюдні вшанування Т. Шевченка. Д. організовував численні мітинги УГС, УРП, НРУ, видавав газ. «Укр. воля» Вишгород. район, орг-ції УРП. 1991 обрано заст. голови Київ. обл. орг-ції УРП, з 1990 очолював її район, орг-цію. Один з ініціаторів створення КУНу, Конгресу укр. інтелігенції. 1989-90 — голова Вишгород. орг-ції НРУ, голова Вишгород. об’єднання «Просвіта», почесний громадянин м. Вишгород (2005), депутат район, ради.