Наші предки вимірювали осінній час від Першої до Другої Пречистої (від 28 серпня до 21 вересня). До речі, і заготовляти калину та інші цілющі зілля слід було саме в цей період.
Цей день — свято Другої Пречистої, яке в християнській традиції називається Різдвом Пресвятої Діви Марії (Богородиці) — день її народження. Відомо, що вона народилася в місті Галілеї у побожної пари Іоакима й Анни, котрі отримали цей дар Божий за свої щирі молитви.
Є ще й Третя Пречиста — так звана «зимова» (4 грудня). З Другою Пречистою (її ще називають «осениною») безпосередньо пов’язана давня обрядова дія — день Ро-жаниць, або свято Роду-Рожаниць, — що збереглася ще з дохристиянських часів. Цей обряд пов’язаний з молінням до Богородиці, аби вона посприяла бездітним жінкам обзавестись немовлям. З цієї нагоди замовлялася служба
Божа в церкві, після якої жінки запрошували до своїх осель на обід бідних людей, «щоб молилися Богородиці за їхніх дітей». У цьому вбачається жертвоприношення Берегині — покровительці роду. Деякі дослідники вважають, що свято Роду-Рожаниць пов’язане з дайбозькими віруваннями — подякою «польним духам» (опікунам нив та врожаю, дідам-ладам). У давнину в цей день готували кутю з медом та маком і виставляли на вікнах.
Це свято — кінцевий термін заготівлі чарівного зілля, коли відбуваються останні походи по калину та барвінок. Після Пречистої жінки тіпають коноплі, очищаючи волокно від костриці, готують до прядіння. А весь процес виготовлення полотна на посаг тривав цілий рік. Вже можна було засилати сватів до дівчат. «Прийшла Пречиста — принесла старостів нечиста». Для пасічників це був останній термін підготовки (утеплення) вуликів на зиму, а власники овець удруге завершували їхню стрижку. Під цю пору помітно псується погода, частіше гостять похмурі дні. У народі побутують приказки, пов’язані з Пречистою:
Прийшла Перша Пречиста — одягла природа намисто, прийшла Друга Пречиста — взяла комара нечиста, прийшла Третя Пречиста — стала діброва безлиста.
Пречиста — картопля чиста. (Треба було до цього дня викопати картоплю і засіяти пухку землю житом, бо «Перша Пречиста засіває, а друга — дощем поливає»).
Прийшла Пречиста — на дереві чисто, а прийде Покрова — на дереві голо.
Внесе нечиста — не винесе й Пречиста.