З самого початку існування християнських чому є католики церков між ними виникали дискусії щодо особи і православні Ісуса Христа. одні вважали, що Він має дві сутності — Божу і людську одночасно, інші визнавали тільки Божу сутність його.
Поки формувався християнський культ, розходжень не можна було уникнути; ішов пошук. Аріани, монофізити, несторіани — реалії того часу.
Офіційний розкол церков у християнстві стався 1054 р. Два християнські центри — Рим і Візантія та їхні церкви одночасно претендували на ймення Православна (тобто правдива, істинна) та Католична (тобто вселенська). Згодом за ними закріпились такі назви: за східною — Православна, за західною — Католицька. Ту ні долі у світі складалися по-різному — залежно від стосунків зі світською владою. В Європі князі, ворогуючи між собою, зверталися за допомогою до церковної влади. Папа римський не залежав від імператора.
На Сході було інакше. У законодавстві Юстиніана І, імператора Східної Римської імперії (527-565), теоретично обгрунтовувалося, що у людства є два найбільші дари: священство й царство, і вони повинні взаємно сприяти благові. На практиці траплялося чимало зловживань, зокрема з боку Василевсів, котрі часто виступали одноосібними законодавцями-повелителями у церковних справах, а союз між церквою та державою перетворювався на цезаропаїгізм, панування імператора над Церквою.10
Можна назвати деякі зовнішні ознаки розходжень між католиками і православними: католики вважають, що Дух Святий сходить як від Бога-Отця, так і від Бога-Сина, а православні стверджують, що тільки від Бога-Отця; хрещення відбувається у православ’ї зануренням у купіль, а у католиків — окропленням; причастя (євхаристія) у католиків здійснюється прісним хлібом, у православних — заквашеним; католики визнають чистилище, православні — не визнають. Католики мають єдиний світовий центр, розташований у Ватікані. Папа найбільший авторитет католицького світу. У православних немає єдиного світового центру. Константинопольський патріарх лише перший серед усіх православних ієрархів. Православні церкви автокефальні, тобто незалежні одна від одної.