За давнім світоглядом, народження дитини — це процес її переходу з одного світу в інший. Народжене дитя треба прилучити, призвичаїти до цього іншого світу — світу людей.Тому родильні обряди спрямовані на оберігання життя і здоров’я породіллі і новонародженого малюка та визнання дитини членом сім’ї, суспільства. У давнину вважалося, що майбутня мати знаходиться під покровом богині Мокоші, якій присвячувався п’ятий день тижня, а в християнстві її замінила Параскева-П’ятниця. Усе те, у що вірили наші предки: сила води і рослин, вогню і металу, допомога померлих предків і християнських святих, ставало в обряді гарантом щастя маленької істоти.
Відсутність дітей завжди вважалася за велике нещастя. «Хата з дітьми — базар, а без них — кладовище». Тому особливо дбайливим, уважним було ставлення до вагітної жінки з боку її родини, односельців. В її присутності не годилося лихословити, їй не можна відмовляти в будь-якому проханні. І зараз ще існує стійке повір’я, що в людини, яка відмовить вагітній, миші або міль попсують одяг. Ніколи не просили в неї солі, грошей, хліба, бо то вважалося негоже. Старші чоловіки при зустрічі знімали шапку, віталися і кланялися. Старші жінки пропонували відпочинок, обід, а в дорогу давали гостинці й маленький букетик засушених квітів — від уроків6.
У свою чергу, до такої жінки могли звернутися з проханням обв’язати дерево, що почало всихати, або зайти в повітку, щоб під впливом могутньої сили започатого в ній життя зародило дерево і краще плодилась худоба.
Застереження для майбутньої мами
Вважається, що поведінка жінки під час вагітності зумовлює моральні та фізичні якості майбутньої дитини. Тому існує неписаний кодекс заборон, законів, яких вона має дотримуватися.
Не можна приховувати свою вагітність, бо вважалося, що дитина народиться глухонімою.
Вагітній не можна лукавити і сердитися, лаятись: найменша моральна провина може обернутись фізичними вадами для дитини. З крадіжкою, наприклад, пов’язували родиму пляму на тілі малюка, що за своїми контурами нагадувала вкрадену річ.
Вагітних застерігали особливо від переляку, вважалося, що якщо жінка злякається пожежі або миші й схопить себе рукою, то у дитини в тому місці залишиться «слід», «знак».
Не можна було вагітній також дивитися на мерця, ходити на цвинтар, слухати заупокійні молитви, бо за повір’ям — немовля матиме блідий, «мертвецький» колір обличчя.
Ні в якому разі не можна було їсти крадькома або вночі, бо тоді дитина буде або дуже боязкою, або схильною до крадіжок.
Не можна щось їсти, жувати на ходу, бо в дитини, так вважалося, не закриватиметься рот — вона буде крикливою, весь час проситиме їсти.
Через овочі на городі чи будь-де не можна переступати, щоб земля не гнівалась і вагітна при здоров’ї залишилася.
Слід було намагатися рухатися так, щоб не переступати через що-небудь, бо дитина буде обвита пуповиною.
Широко відомою була заборона штовхати ногою свиню, а особливо кота чи собаку, бо ці тварини якось стосуються демонічної сили. У такому разі щетина (шерсть) мучитиме немовля або ж дитина буде волосатою («як у шерсті»).
Не годилося у святкові дні, особливо в період від Різдва до Нового року, мотати нитки, пряжу, в’язати, «бо дитина під час пологів обкрутиться пуповиною».
Заборонялося у свята шити, «щоб не зашити дитині рота й очі», мазати стіни, долівку, «щоб жінка не зійшла кров’ю і мале не померло».
Не треба нікуди ходити у вітряні дні, щоб не зустрітися з Повітрулею або Гонихмарником, бо їхні риси вдачі можуть передатися дитині (йдеться про непостійність і легковажність).
Будучи в церкві, не обходити її разом з процесією, коли робиться хресний хід, бо дитина буде німою.
Не слід обрізати чи підрізати волосся, бо в дитини довго не ростиме волосся.
Нечиста сила боїться ножа, тому майбутній мамі слід хоча б перші шість місяців носити з собою невеличкого ножика.
Не можна сидіти на порозі, бо поріг — це межа двох світів: рідного, домашнього і чужого.
Коли подружжя не хоче, щоб народилася двійня, то майбутня мама уникає їсти плоди-двійнята, яйця з двома жовтками і все, що має подвійність.
Приготування до народження дитини
Літньої пори майбутні мами вмивалися вранці росою з липи, берези, яблуні, вишні, ввечері — відваром з пелюсток ружі, сушених трав (материнки, чебрецю, калини, малини, м’яти). Холодної пори року використовували відвари з трав.
Волосся мили в кип’яченій воді, додаючи любисток, м’яту, ромашку, кропиву, липу, корінь лопуха, бруньки берези, звіробій. Коли волосся випадало, змащували голову настоєм з хмелю, меду, яєць, цибулі, часнику, олії, а полоскали відваром любистку й васильків. А тіло після купання споліскували настоєм м’яти зі свіжим яблуком.
Готуючись до зустрічі зі своїм малюком, майбутня мама вишивала повивальні рушнички, закладаючи у візерунки певні обереги-символи.
Майбутній мамі слід було дивитися на все красиве: гарних людей, дітей, небо, красиві дерева, квіти — тоді й сни будуть у неї чарівними, адже малюк теж бачить ті самі сни, що і його мама. А із 7-го місяця майбутня мама має частіше бувати на природі, слухати спів птахів, як жебонить струмочок (це час, коли малюк починає відрізняти звуки, запахи, активно рухається, коли чує голос батька).
Тим часом дошивається 25-ий рушничок-пелюшка з узорами-оберегами. Вірили: та дитина, якій пелюшки приготували заздалегідь, буде краще берегти свій одяг, шанувати його, ніж та, якій пелюшки приготували після народження.
А майбутній тато готує гілочки, коріння з калини, верби, колодки тополі, клена, ясена. І все у час, коли з’явиться місяць-молодик. Незабаром чоловік робитиме колисочку, вистриже іграшки, маленьку чашечку, ложечку…
Є ще такий звичай: саджати дерево після народження дитини. Вишня, яблуня, тополя, верба — для дівчинки; дуб, явір, клен — для хлопчика.
Хлопчик чи дівчинка?
Якщо лице вагітної з плямами — буде хлопчик, як чисте — дівчинка.
Якщо дитинка б’ється з правого боку, а живіт довгастий і йде наверх, то це — на хлопця, як зліва, а живіт круглий — на дівчинку.
Часто хочеться оселедця — буде хлопець.
Якщо на питання «хто ж народиться?» вагітна ніяковіє, значить, буде дівчинка; якщо не ніяковіє — буде хлопчик.
Вагітна жінка любить хлібну скоринку — буде хлопчик, м’якушку — дівчинка.
Подобається пити молоко — народиться дівчинка.
Важливо, щоб дитя народилося на весільній сорочці матері.