Писанки (крашанки, галунки) — фарбовані або орнаментовані курячі яйця, що здавна використовувались як обрядові атрибути, оскільки яйце вважалося символом життя.
За легендою, найперше яйце мало всередині не жовток з білком, а зародок цілого світу. Розписували їх наші предки напередодні свята весни. Це не було заняттям розцяцькувати яйце, щоб око звеселити. Це була магія символів, що їх кожна сім’я вкладала в ці писанки, залежно від кількості членів родини, їхнього здоров’я, господарства тощо. На жаль, сьогодні ми вже не вміємо «читати» писанки, як це робили дайбожичі, але традиція їх виготовлення збережена на свято Великодня. Про писанку існує багато легенд і повір’їв. Наприклад: квіти — це обличчя ненароджених дітей, тому бездітна жінка має розписати квітами багато писанок і роздати їх дітям.
Як відомо з біблійних легенд, культ яйця в християнстві бере початок з часу, коли Марія Магдалина піднесла римському імператору Тиберію червоне яйце як символ страждання і вознесіння Ісуса Христа.
Сьогодні на всіх континентах налічується півтора мільярда християн, і абсолютна більшість із них на свято Воскресіння Христового готує лише крашанки без будь-яких орнаментів. Українські ж прадавні писанки органічно стали невід’ємною частиною Великоднього свята нашої землі.
Кожен регіон України має свою писанку. Вони різняться і фарбами, і орнаментом. Поділля — червоно-чорні писанки, Чернігівщина — вишукані білі, коли спершу наноситься кольоровий орнамент, а вільні місця знебарвлюються міцним капустяним розсолом і стають надзвичайно білими, і вже на цьому тлі майстрині малюють квіти і листочки. Київська писанка — рожево-чорна, жовта на темно-бордовому, коричневому або зеленому.
Колись кожна писанкарка сама готувала фарби. Коричневу — з лушпиння цибулі чи дубової кори, жовту — з кори молодих яблуневих гілок, чорну — з підсоленого відвару молодої вільхи, а також із сажі.
Символіка фарб така:
Чорний, коричневий — земля, її родючість.
Червоний — радість життя, надія на кохання і одруження.
Жовтий — урожай, небесні світила.
Блакитний, синій — вода, небо, повітря.
Зелений — весна, воскресіння природи, багатство рослинного світу.
Чорний з білим — знак пошани до душ померлих предків, подяка їм за охорону від злих сил.
Чорно-білі писанки — обереги.