Сибірське козацьке військо (1582-1917). — Датою зародження Сибірського козацького війська вважається 1582 рік. Саме того року до Москви прибув представник отамана Тимофія Єрмака отаман Іван Кольцо з кількома своїми товаришами.
Від імені Єрмака і всіх підлеглих йому сибірських козаків, він звернувся до царя Івана Грозного з проханням пробачити Єрмаку його «вольницю» і доповів, що отаман Єрмак передає під високу царську руку Царство Сибірське. Цар змилостивився, пробачив Єрмаку та його козакам усі давні гріхи «вольниці» й оголосив їх козацьку дружину «царською служилою раттю». Починаючи з 1588, всі стрільці та інший служилий люд, які прибували в сибірські містечка, направлялися в окремі фортеці уже в якості козаків. За назвою таких фортець й утворювалися тобольські, березовські, тюменські та інші козаки, які складали Сибірське козацьке військо. В 1725 губернатор Сибіру князь Дол горукий підписав штатний розклад гарнізонів сибірських фортець, до кожної з яких було приписано по 785 козаків. А в 1736, з сибірських козаків та дворян, було сформовано сибірський драгунський полк, направлений для захисту кордонів імперії.
Поворотним у долі Сибірського козацтва став 1760 рік, коли імператорським указом усім козакам, які побажають залишатися в фортецях Іртишської лінії назавжди, дозволено було обирати собі спільного отамана. Ось тоді вже сибірське козацтво стало вважати себе Сибірським козацьким військом. А з 1763 всі козаки, котрі служили на той час в сибірських фортецях, почали офіційно називатися «Сибірської лінії козаки». І нарешті, в 1808 році відбулася реорганізація Сибірського козацтва. Згідно з новим положенням про це козацтво, воно почало називатися Лінійним Сибірським козацьким військом. У мирний час усі військові поселення та козацькі частини поділялися на 10 відділів. У воєнний час кожен з цих відділів мав виставити сибірський лінійний козацький кінний полк, а також спільно сформувати 2 кінно-артилерійські роти. Наступного року усім полкам було передано полкові прапори. Спеціальним імператорським указом від 18 лютого 1825 всі сибірські військові поселення були оголошені козацькими, з усіма належними правами та привілеями.
Чергова реорганізація Сибірського козацького війська відбулася в березні 1861 року. Тоді було затверджено нове «Положення про сибірське козацьке військо». Згідно з ним, до існуючих полків були зараховані Тобольський козацький кінний полк; Тобольський козацький піший батальйон і Томський городовий козацький полк. Вся територія Сибірського козацького війська була поділена на 12 округів, кожен з яких, на випадок війни, мав виставляти по кінному козацькому полку. Полки Сибірського козацького війська виявили особливу хоробрість під час російсько-японської війни 1904-1905. За особливі заслуги Четвертому, П’ятому, Сьомому і Восьмому сибірським козацьким полкам було вручено Георгіївські прапори з написом «За відзнаку під час війни з Японією в 1904-1905 роках».
Не було забуте в Сибірському козацькому війську й ім’я його засновника — отамана Тимофія Єрмака. В грудні 1882, коли в Росії широко відзначалося 300-річчя підкорення Сибіру, ім’я Єрмака було присвоєне Першому Сибірському козацькому полку.
Під час революції (1917) та громадянської війни в Росії (1918-22), козаки війська брали участь у боях як на боці «білих», так і на боці «червоних». Розформоване в 1924, разом з усіма іншими козацтвами Росії.