За законом Мойсея всі єврейські батьки повинні були першого хлопчика принести в храм для посвяти Богу.
На сороковий день від народження Ісуса Мати Божа з Йосифом вирушили разом з сином до храму. Тоді ж у Єрусалимі жили двоє праведників — Симеон і пророчиця Анна. Вони знали, що не помруть, доки не побачать Спасителя, хоча Симеону було близько 300 років. Старенькі зустріли Марію на порозі храму. Симеон взяв на руки дитину і сказав : «Тепер, Владико, відпускаєш мене з миром, бо я бачив те спасіння, яке приготовлене усім людям». Ця подія, коли зустрілись старозавітні святі з Ісусом, лежить в основі свята.
У цей день у храмах йде служба, святять воду й свічки. Свічка називається громничною : Ії запалюють після повернення з церкви, щоб мороз дерев не поморозив, а повінь посівів не знищила. Ії давали помираючій людині в руки для очищення від гріхів.
В народному календарі Стрітення — це день коли зима зустрічається з весною. За народними прикметами, якщо на Стрітення відлига — буде рання й тепла весна, сніг — весна буде дощова й холодна, а заметіль — на затяжну весну. Якщо льодяні бурульки довгі — будуть заметілі, короткі — скоро весна.Є українські приказки, які зводяться до того, що холод на Стрітення передбачає ранню весну і навпаки : «Якщо півень води нап’ється, то хлібороб горя набереться» , «На Стрітення птиця до гнізда повертається, а хлібороб до плуга» , «Дми не дми, а не к Різдву йде — к Великодню» .