Камінь як будівельний матеріал завжди був досить дорогим, тому в Україні 16 ст. із нього будували в основному собори та замки. Кам’яні житлові будинки були дивиною й навіть одержали спеціальну назву – кам’яниці. Однією з найкрасивіших будівель цього типу є Чорна кам’яниця уЛьвові, зведена в 1577 р. Павлом Красовським на фундаменті готичного будинку 15 ст.
Чотириповерхова будівля в стилі галицького ренесансу покрита так званим «діамантовим рустом» – різьбленим каменем із чотиригранним виступом на лицьовому боці. Вікна мають прямокутні обриси, вони прикрашені профільованими лиштвами та карнизними сандриками. Портал оформлений рослинним орнаментом і скульптурними сюжетами, виконаними на замовлення власників будинку: зображенням Діви Марії, фігурою шанованого львівського святого Станіслава Костки та кінним рельєфом Св. Мартіна, що відрізає мечем частину свого плаща, щоб віддати його жебракові.
Чорний колір найзнаменитішої львівської кам’яниці породив багато легенд: нібито стіни навмисне обпалювали або натирали соком волоських горіхів. Насправді фасад цієї споруди колись було яскраво розписано. Та з плином часу цинкове білило, що слугувало основою для розписів, окислилося – і стіни почорніли